Gdy choruje wątroba. Zobacz, na jakie dolegliwości narażony jest ten narząd

Choć jest dużym i bardzo ważnym narządem, większość Polaków nie poświęca jej zbyt wiele uwagi. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy wątroba zaczyna sprawiać pierwsze problemy. Jakie choroby atakują ją najczęściej?

Wątroba jest narządem wyjątkowym z kilku względów. Przede wszystkim jest ona największym narządem w jamie brzusznej. Musi się też zmierzyć z wieloma trudnymi zadaniami, a dzięki jej prawidłowej pracy nasz organizm może normalnie funkcjonować. To dzięki wątrobie przyjmowany przez nas pokarm przekształcany jest w energię oraz nasz organizm może się pozbyć wielu szkodliwych toksyn. Ma ona również wpływ na to, w jaki sposób nasz organizm zarządza witaminami oraz minerałami, odpowiada też za wytwarzanie żółci – niezwykle ważnej w procesie trawienia. Takie zadania sprawiają, że wątroba jest nie tylko jednym z największych, ale i najważniejszych narządów w organizmie każdego człowieka. Jest też jednym z tych narządów, na których niezdrowy styl życia odbija się najmocniej.

Na szczęście wątroba jest narządem, który zaskakuje również swą odpornością. Jej zdolność regeneracji może zadziwiać, a wiele chorób – rozpoznanych w porę – można z powodzeniem leczyć. Regenerację taką wspierają nowoczesne preparaty lecznicze. Takie środki jak np. Essentiale sprawiają, że choroby wątroby przestają być aż tak groźnym problemem. Nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć. Wiedza na temat najczęstszych schorzeń wątroby oraz zagrożeń związanych z nimi przyda się przecież każdemu z nas.

Na co najczęściej choruje nasza wątroba?

Chorób wątroby jest wiele. Wśród tych, które pojawiają się najczęściej, wyróżniają się choroby spowodowane przez naszą własną lekkomyślność. Uszkodzenia wątroby wywołane przez zbyt wielką ilość przyjmowanych leków oraz problemy będące skutkiem nadużywania alkoholu to bardzo częste przypadłości. Ich objawem są bóle brzucha oraz jego obrzęki, warto jednak zwrócić uwagę i na zmiany skórne, i na problemy z opuchniętymi nogami. Uszkodzona przez alkohol oraz leki wątroba jest też przyczyną ogólnego osłabienia naszego organizmu, może też stanowić przyczynę mdłości i częstych wymiotów. Innym, niestety bardzo częstym problemem, jest stłuszczenie wątroby. Tu zazwyczaj głównym winowajcą okazuje się niewłaściwa dieta. Problem ten jest częstą przypadłością wśród osób otyłych lub nadużywających alkoholu, jednak istnieje szereg chorób metabolicznych, które również mogą prowadzić do odkładania się tłuszczu w komórkach wątroby. Choć samo stłuszczenie bywa traktowane jako problem niezbyt groźny, warto pamiętać o możliwości pojawienia się poważnych komplikacji zdrowotnych. Jest to również przypadłość uciążliwa, tym bardziej że jednym z jej najbardziej charakterystycznych objawów jest ogólne osłabienie organizmu.

Stany zapalne wątroby: gdy winowajcą są wirusy

Zapalenie wątroby, wywoływane przez groźne wirusy, jest problemem zdrowotnym wymagającym wyjątkowej uwagi. Istnieje aż pięć wirusów, które stanowią dla naszej wątroby ogromne zagrożenie. Oznaczone literami od A do E mogą prowadzić nie tylko do chwilowych problemów z wątrobą, ale i do stałego uszkodzenia tego narządu. Takich sygnałów, jak problemy z żółtymi przebarwieniami pojawiającymi się na skórze, nudności i gorączka nie można zatem lekceważyć. Są to najbardziej charakterystyczne objawy wirusowego zapalenia wątroby – choroby, w przypadku której szybkie podjęcie leczenia staje się sprawą bardzo ważną.

Choroby wątroby różnią się swym przebiegiem, różne są też ich przyczyny. Dolegliwości te łączy jedno – nie można ich lekceważyć. Chora wątroba to negatywne skutki dla całego naszego organizmu, zatem każdy problem związany z tym narządem wymaga starannego leczenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz